Фестиваль у Петриківці: мистецтво на тлі скандалу

Телефонограма з обласної ради про скасування фестивалю з міркувань безпеки до Петриківки надійшла за день до запланованого заходу. Майстри, які вирішили все ж влаштувати дійство власними силами, заявили: не вірять в офіційну версію щодо «загроз» і підозрюють організаторів фестивалю в передвиборчих політичних іграх. У вересні минулого року антитерористична операція на сході України вже тривала, однак тоді організатори вважали за можливе проводити цей фестиваль.

Майстриня петриківського розпису Галина Назаренко зауважує: митці не хочуть бути іграшкою в руках політиків, які то підтримують, то не підтримують їхнє мистецтво.

Наші політики наскільки несвідомі, що вони свої політичні амбіції ставлять вище мистецтва Галина Назаренко:

«Це наскільки сумно, що наші чиновники (навіть не чиновники, бо справжній чиновник має дбати про державу), наші політики наскільки несвідомі, що вони свої політичні амбіції ставлять вище мистецтва. Вони не розуміють, що вони тимчасові, а мистецтво вічне», – зазначила в коментарі Радіо Свобода художниця.

Майстриня петриківського розпису Галина Назаренко

Майстриня петриківського розпису Галина Назаренко

 

Офіційна причина – події під Верховною Радою, неофіційна – відмова майстрів агітувати за політиків

Детальних офіційних пояснень щодо скасування фестивалю в Дніпропетровській обласній раді, яка в минулі роки була ініціатором й незмінним організатором заходу, не надали. Через прес-службу поширили офіційне повідомлення – про ініціативу заступника голови облради Анатолія Адамського провести фестиваль в інший час.

«Трагічні події, які сталися у Києві показали, що масові заходи можуть спровокувати заворушення. Ми не можемо ставити під загрозу безпеку та життя людей», – заявив Анатолій Адамський через прес-службу.

Це не задовольнило майстрів народної творчості з Петриківки. Провівши свято самотужки, вони написали відкритого листа голові обласної ради Євгенові Удоду, обурившись «бездіяльністю керівництва Дніпропетровської обласної ради» і заявивши, що не хочуть залежати від настроїв чиновників.

«Ми, майстри петриківського розпису, який визнано нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО, вважаємо, що проведення фестивалю-ярмарку «Петриківський дивоцвіт» має бути незалежним від настроїв керівників Дніпропетровської обласної ради, а отже, ініціатором і організатором (…) має бути територіальна громада Петриківщини», – йдеться у відкритому листі, під яким збирають підписи майстри.

У понеділок голова Петриківської райдержадміністрації Андрій Столбченко надав свої пояснення перипетій з фестивалем: за його словами, організатори скасували захід через відмову майстрів від політичної агітації.

Ми оголосили всім, що цей фестиваль – поза політикою. І ніяка політична сила не має права його використовувати

«Ми оголосили всім, що цей фестиваль – поза політикою. І ніяка політична сила не має права його використовувати. Коли наша позиція була озвучена перед облрадою, була така реакція», – йдеться у заяві.

Імідж селища важливіший

У Петриківській селищній раді в день скасованого фестивалю також не відмовилась від планів і теж проводили свої заходи, пояснюють: не могли підвести гостей, які не знали про пертурбації і приїхали до Петриківки здалеку. Секретар селищної радиЛюдмила Омелич каже: хвилювались передусім про позитивний імідж мистецького селища.

«Дуже багато було оголошень кругом і люди поприїздили. І ми зустріли радо всіх гостей. А то, уявіть, люди приїхали б, а селище закрите, їх ніхто не чекав. А так – Закарпаття приїздило, Запоріжжя, Дніпропетровськ, майстри виставили вироби, ми відкрили урочисто альтанку, встановили рекорд – 5-метровий рогач. Ми не могли відвернутись від людей. Люди задоволені. Майстри отримали задоволення від спілкування, де вони ще виїздять, щоб поспілкуватись, обмінятись досвідом, трішки вторгувати. Ми завжди раді гостям», – сказала Радіо Свобода посадовець.

«Мандрівний» фестиваль

Фестиваль-ярмарок «Петриківський дивоцвіт» вперше відбувся в селищі Петриківка 2007 року й був приурочений до ювілею селища. В подальші роки обласна влада не раз змінювала місце й час його проведення, приміром 2012 року його організовували в Дніпропетровську і не восени, а навесні. 2014 року фестиваль також відбувався у Дніпропетровську й був приурочений вже до Дня міста.

Петриківський розпис бере початок із ХVІІІ століття, з настінного розпису придніпровських хат. Зараз він є візитівкою Дніпропетровщини й України в цілому. У Петриківці працюють 40 відомих у світі майстрів народного малярства. 2013 року петриківський декоративний розпис 2013 року здобув статус ЮНЕСКО як всесвітня нематеріальна спадщина.

Автор: Юлія Рацибарська
Джерело: Радіо Свобода